Reklama

Ładowanie...

Ziarno Królestwa

09.06.2009
Czyta się kilka minut
Wielu z nas zapewne słyszało anegdotę o wieczornej modlitwie papieża Jana XXIII. Ponoć zwykł mawiać, kładąc się do łóżka: "Panie Jezu, Kościół jest Twój. Ja idę spać". Jeden z moich rzymskich profesorów dopowiadał, że w tym samym czasie konserwatywni kardynałowie, przeciwnicy rewolucji Dobrego Papieża, modlili się: "Panie Jezu, Ty też idź spać. Kościołem zajmiemy się my".
M

Minęły już dwa millennia, odkąd Jezus swoimi przypowieściami i czynami siał Królestwo Boże pośród ludzi. Przyrównał je do małego ziarna gorczycy wsianego w ziemię, kiełkującego i rosnącego niezależnie od wiedzy rolnika. W Jego zamierzeniu miało ono urosnąć, by przygarnąć wszystkie ptaki niebieskie, czyli stać się bezpiecznym schronieniem dla ludzi wielu ras, języków i narodów. Pewność boskiego Siewcy w skuteczność planów i obfitość plonów była wprost zdumiewająca. Zdumiewa tym bardziej, że przecież łatwo wskazać na momenty w historii, na podstawie których dałoby się wysnuć wnioski o fiasku całego projektu.

W przestrzeni publicznej nigdy nie brakowało i nie brakuje głosów "ekspertów" wszystkowiedzących, gotowych dawać dobre rady, przy jednoczesnym odtrąbieniu bliskiego końca Kościoła. Nigdy nie brakowało ludzi gotowych ciągnąć za łodygę, usiłując tym samym...

2822

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]