Reklama

Żeby z kina nie uciekła wolność

Żeby z kina nie uciekła wolność

26.09.2016
Czyta się kilka minut
Podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni wolność czuło się w większości nagrodzonych filmów. Ale rozmawiano o niej nie tylko w kontekście artystyczno-politycznym – chodziło też o wewnętrzne ograniczenia imprezy.
Jan Matuszyński, nagrodzony Złotymi Lwami reżyser filmu „Ostatnia rodzina”. Gala 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni, 24 września 2016 r. Fot. Adam Warżawa / PAP
W

W jaki sposób nasze filmy mogą budować wizerunek Polski na świecie? – zastanawiali się podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni uczestnicy panelu, a wśród nich publicysta lewicowej „Krytyki Politycznej” i dyrektor Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Czy pokazywać chwalebne karty rodzimej historii, czy przeciwnie – podejrzliwie się jej przyglądać? Zdania, jak się łatwo domyślić, były mocno rozbieżne, choć jedno nie ulegało wątpliwości: markę polskiego kina powinna tworzyć przede wszystkim artystyczna jakość. I tu gdyński festiwal spełnił swoje zadanie. Pokazał, że z rodzimym kinem nie jest źle, a istotniejsze od budowania marki na zewnątrz jest dziś rozmawianie ze sobą poprzez filmy. Nawet jeśli gdyńska dyskusja wokół pozakonkursowego „Smoleńska” okazała się całkowicie jałowa.

Smarzowski bez laurów

Tymczasem sam werdykt podzielił gdyńską...

10575

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]