Reklama

Ładowanie...

Zbrodnia bez kary: 30 lat temu zginął Jarosław Ziętara

28.03.2022
Czyta się kilka minut
Dziesięć lat temu nastąpił przełom w sprawie o zabójstwo poznańskiego dziennikarza Jarosława Ziętary. Dziś coraz więcej wskazuje na to, że sprawcy nigdy nie zostaną skazani.
Legitymacja Jarosława Ziętary, prawdopodobnie podrzucono ją do jego mieszkania po porwaniu.
W

Według najbardziej prawdopodobnej wersji 24-letni dziennikarz „Gazety Poznańskiej” został porwany spod domu 1 września 1992 r. Bandyci torturowali go przez trzy dni, a na koniec jeden z nich wbił mu sztylet w serce. Zwłoki rozpuszczono ­częściowo w beczce z kwasem, a ­resztę ­zakopano w lesie, spryskując szczątki substancją odstraszającą dzikie ­zwierzęta. Było to pierwsze i jak dotychczas jedyne ­zabójstwo dziennikarza w III RP.

Oskarżony o podżeganie do tej zbrodni były senator Aleksander G. został miesiąc temu uniewinniony. W drugim procesie, domniemanych sprawców uprowadzenia, również nie widać wielkich szans na wyrok skazujący. Jakby tego wszystkiego było mało, do konfliktu doszło również między dziennikarzami najbardziej zaangażowanymi w wyjaśnienie sprawy.

Szemrany Poznań lat 90.

Ziętara zapowiadał się na bardzo dobrego dziennikarza. Był ambitny,...

17490

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]