Reklama

Zatrute źródła

Zatrute źródła

13.12.2021
Czyta się kilka minut
W

Wojna się kończy, Lilly Weisz, młoda węgierska Żydówka, wraca z obozu Bergen-Belsen do Egeru, do domu. Ale domu już nie ma, w ruinach znalazła tylko trochę rodzinnych fotografii. Jej bliscy nie żyją. Chrześcijańskie sąsiadki, które miały przechować walizki z lepszą odzieżą, twierdzą, że wszystko zabrali Rosjanie, choć jedna z nich nosi futro matki Lilly. Nękani wyrzutami sumienia, nieznani Lilly starsi państwo zapraszają ją do siebie – ich mieszkanie wypełniają rzeczy Weiszów, kupione po korzystnej cenie od państwa. Uszczęśliwiona dziewczyna zabiera jedną z poduszek matki.

Ta historia mogłaby się zdarzyć także w Polsce. Götz Aly, niemiecki historyk urodzony w 1947 r. (wydano u nas jego „Państwo Hitlera”, „Obciążonych” – rzecz o eksterminacji ludzi upośledzonych pod rządami nazistów, a także rozliczenie z niemiecką rewoltą studencką 1968 roku, w której sam brał udział),...

2635

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]