Reklama

Zatrute źródła

13.12.2021
Czyta się kilka minut
W

Wojna się kończy, Lilly Weisz, młoda węgierska Żydówka, wraca z obozu Bergen-Belsen do Egeru, do domu. Ale domu już nie ma, w ruinach znalazła tylko trochę rodzinnych fotografii. Jej bliscy nie żyją. Chrześcijańskie sąsiadki, które miały przechować walizki z lepszą odzieżą, twierdzą, że wszystko zabrali Rosjanie, choć jedna z nich nosi futro matki Lilly. Nękani wyrzutami sumienia, nieznani Lilly starsi państwo zapraszają ją do siebie – ich mieszkanie wypełniają rzeczy Weiszów, kupione po korzystnej cenie od państwa. Uszczęśliwiona dziewczyna zabiera jedną z poduszek matki.

Ta historia mogłaby się zdarzyć także w Polsce. Götz Aly, niemiecki historyk urodzony w 1947 r. (wydano u nas jego „Państwo Hitlera”, „Obciążonych” – rzecz o eksterminacji ludzi upośledzonych pod rządami nazistów, a także rozliczenie z niemiecką rewoltą studencką 1968 roku, w której sam brał udział),...

2635

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]