Reklama

Zaryzykować zbawienie

Zaryzykować zbawienie

04.01.2014
Czyta się kilka minut
Macierzyństwo zastępcze, in vitro, adopcja przez pary jednopłciowe... Czy podjęcie takich wyborów moralnych czyni rodziców niewiarygodnymi jako wychowawców w wierze? Czy pozbawione chrztu dziecko nie zostaje wystawione na ryzyko utraty zbawienia?
Fot. Menahem Kahana / AFP / EAST NEWS
N

Na swoim ostatnim posiedzeniu w 2013 r. Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego zdecydował, że chrzest dziecka, które zostało poczęte w wyniku macierzyństwa zastępczego, będzie możliwy tylko wówczas, gdy rodzice odbędą stosowną pokutę lub gdy dziecko osiągnie wiek umożliwiający mu samodzielny wybór. Decyzja o odłożeniu daty chrztu wypływa, jak to uznali hierarchowie, z wątpliwej moralnie kondycji rodziców.
POKUTA RODZICÓW, CHRZEST DZIECKA
Stanowisko Synodu mieści się w prawosławnej tradycji sprawowania sakramentu chrztu. W odniesieniu do niemowląt chrztu dokonuje się zgodnie z wiarą tych, którzy chcą je ochrzcić – wówczas odpowiedzialność za chrześcijańskie wychowanie dziecka ponoszą rodzice i chrzestni. Jeśli zatem rodzice świadomie uciekli się do technologii potępionej przez Kościół, nie można mówić o odpowiedzialnym wychowaniu chrześcijańskim....

14731

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]