Reklama

Zaryzykować zbawienie

Zaryzykować zbawienie

04.01.2014
Czyta się kilka minut
Macierzyństwo zastępcze, in vitro, adopcja przez pary jednopłciowe... Czy podjęcie takich wyborów moralnych czyni rodziców niewiarygodnymi jako wychowawców w wierze? Czy pozbawione chrztu dziecko nie zostaje wystawione na ryzyko utraty zbawienia?
Fot. Menahem Kahana / AFP / EAST NEWS
N

Na swoim ostatnim posiedzeniu w 2013 r. Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego zdecydował, że chrzest dziecka, które zostało poczęte w wyniku macierzyństwa zastępczego, będzie możliwy tylko wówczas, gdy rodzice odbędą stosowną pokutę lub gdy dziecko osiągnie wiek umożliwiający mu samodzielny wybór. Decyzja o odłożeniu daty chrztu wypływa, jak to uznali hierarchowie, z wątpliwej moralnie kondycji rodziców.
POKUTA RODZICÓW, CHRZEST DZIECKA
Stanowisko Synodu mieści się w prawosławnej tradycji sprawowania sakramentu chrztu. W odniesieniu do niemowląt chrztu dokonuje się zgodnie z wiarą tych, którzy chcą je ochrzcić – wówczas odpowiedzialność za chrześcijańskie wychowanie dziecka ponoszą rodzice i chrzestni. Jeśli zatem rodzice świadomie uciekli się do technologii potępionej przez Kościół, nie można mówić o odpowiedzialnym wychowaniu chrześcijańskim....

14731

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]