Reklama

Ładowanie...

Przebudzenie teologii

28.05.2007
Czyta się kilka minut
Wbrew tradycyjnemu stanowisku teologii i oficjalnemu nauczaniu Kościoła, możemy mieć nadzieję, że dzieci zmarłe bez chrztu dostąpią zbawienia - głosi dokument związanej z Kongregacją Nauki Wiary Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Kończy się więc epoka zamieszania, niejasności, a nawet... tajemniczych ingerencji w papieskie encykliki.
fot. KNA-Bild
"

"W naszych czasach liczba dzieci, które umierają bez chrztu, znacząco rośnie. Po części dzieje się tak dlatego, że rodzice, pod wpływem kulturowego relatywizmu i religijnego pluralizmu, nie praktykują [wiary], a po części jest to konsekwencja zapłodnienia in vitro i aborcji. Mając to na względzie, pytanie o losy takich dzieci stawiane jest z nową natarczywością" - czytamy w dokumencie "Nadzieja zbawienia dzieci zmarłych bez chrztu". To bez wątpienia zasadnicza, ale nie jedyna racja jego powstania. Wiadomo, że Komisja brała pod uwagę niespokojne pytania świeckich i duchownych; pytania o wyjątkowej wadze egzystencjalnej i duszpasterskiej. "Rodzice - pisze MKT - doświadczają głębokiego smutku i poczucia winy, kiedy nie mają moralnej pewności zbawienia swoich dzieci, i ludziom coraz trudniej przychodzi zaakceptować prawdę, że Bóg jest sprawiedliwy i miłosierny, skoro wyłącza...

19849

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]