Reklama

Zapach człowieka

Zapach człowieka

04.03.2019
Czyta się kilka minut
Film Alice Rohrwacher przerabia społeczny gniew na magiczną i wielce nieortodoksyjną przypowieść o świętości.
Kadr z filmu „Szczęśliwy Lazzaro” AURORA FILMS
W

Wszyscy pamiętamy ten fragment „Ferdydurke”: bohaterowie trafiają do wsi, której mieszkańcy witają przybyszów wściekłym ujadaniem. Odczłowieczani przez wieki folwarcznej niedoli, takim sposobem zaczęli uwewnętrzniać swoją degradację. Włoska reżyserka Alice Rohrwacher zapewne Gombrowicza w swych lekturach przeoczyła, ale jej fantazja o włoskich wieśniakach, którzy u progu XXI wieku nie zauważyli, że dawno temu zniesiono pańszczyznę i traktowani są przez dziedziczkę niczym zwierzęta robocze, wychodzi na spotkanie tamtej wizji.

Tytułowy bohater „Szczęśliwego Lazzara” wyje do księżyca – wilcza kondycja staje się tu namiastką wewnętrznej wolności. Bo ta zmysłowo-surrealistyczna baśń, swobodnie dryfująca w czasie i bardzo luźno oparta na faktach, które miały miejsce w środkowych Włoszech, traktuje o różnych formach współczesnego niewolnictwa. To jednak tylko punkt wyjścia.

...

5434

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]