Reklama

Zagadnienie translatorskie?

Zagadnienie translatorskie?

22.07.2019
Czyta się kilka minut
W 2017 r. papież Franciszek powiedział, że chciałby zmienić w „Ojcze nasz” sformułowanie „i nie wódź nas na pokuszenie”, gdyż opiera się ono na „błędnym tłumaczeniu”.
T

To nie Bóg popycha mnie ku pokusie, by patrzeć, jak upadam (…) Ojciec tak nie postępuje, ojciec natychmiast pomaga wstać. To Szatan prowadzi nas na pokuszenie”. W polskich przekładach katolickich i protestanckich mamy: „A nie wwódź nas w pokuszenie”, „i nie dopuść, byśmy ulegli pokusie”, „I nie dopuszczaj do nas pokusy”, „A gdy nadejdzie chwila próby, nie pozwól, byśmy się poddali”, a w dosłownym przekładzie: „I nie wprowadziłbyś nas w doświadczenie”.

Wygląda więc na to, że mamy tutaj do czynienia z kwestią natury lingwistycznej i translatorskiej. Dla przykładu, w internetowym „Słowniku staropolskim” słówko „sam” znaczy gospodarz, jegomość, a „sama” to żona, gospodyni. Słowa też zmieniają znaczenie. Ale ostatnio, przy okazji konfliktu pracowniczego w Ikei, ujawniła się sprawa o wiele ważniejsza. Chodzi o autorytet Biblii jako źródła prawdy o Bogu.

W Księdze Powtórzonego...

2738

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]