Reklama

Zacznijmy od minidialogów

Zacznijmy od minidialogów

27.08.2013
Czyta się kilka minut
Nie można zbudować pokoju bez dialogu opartego na łagodności, powiedział papież Franciszek, spotykając się 21 sierpnia z grupą studentów i profesorów japońskiej szkoły Seibu Gakuen Bunri Junior High School w Saitamie.
W

Wszystkie wojny, wszystkie konflikty, wszystkie problemy, które nie znajdują rozwiązania, z którymi walczymy – podkreślił papież – istnieją z powodu braku dialogu”. Papież podkreślił przede wszystkim znaczenie „poznawania innych osób, innych kultur”: jest to doświadczenie, które „pozwala nam się rozwijać”. „Jeśli się izolujemy – wyjaśnił – mamy tylko to, co mamy, nie możemy rozwijać naszej wiedzy; natomiast jeśli nawiedzamy innych ludzi, inne kultury, inne sposoby myślenia, inne religie, wychodzimy poza siebie i rozpoczynamy tę piękną przygodę, która nazywa się »dialog«”. W tej perspektywie jasne jest znaczenie „łagodności, umiejętności znajdowania osób, znajdowania kultur, w pokoju; umiejętność zadawania inteligentnych pytań: »Dlaczego tak myślisz? Dlaczego w tej kulturze tak się postępuje?«. Trzeba słuchać innych, a potem mówić. Najpierw słuchać, a potem mówić....

2373

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]