Reklama

Ładowanie...

Zacznijmy od minidialogów

27.08.2013
Czyta się kilka minut
Nie można zbudować pokoju bez dialogu opartego na łagodności, powiedział papież Franciszek, spotykając się 21 sierpnia z grupą studentów i profesorów japońskiej szkoły Seibu Gakuen Bunri Junior High School w Saitamie.
W

Wszystkie wojny, wszystkie konflikty, wszystkie problemy, które nie znajdują rozwiązania, z którymi walczymy – podkreślił papież – istnieją z powodu braku dialogu”. Papież podkreślił przede wszystkim znaczenie „poznawania innych osób, innych kultur”: jest to doświadczenie, które „pozwala nam się rozwijać”. „Jeśli się izolujemy – wyjaśnił – mamy tylko to, co mamy, nie możemy rozwijać naszej wiedzy; natomiast jeśli nawiedzamy innych ludzi, inne kultury, inne sposoby myślenia, inne religie, wychodzimy poza siebie i rozpoczynamy tę piękną przygodę, która nazywa się »dialog«”. W tej perspektywie jasne jest znaczenie „łagodności, umiejętności znajdowania osób, znajdowania kultur, w pokoju; umiejętność zadawania inteligentnych pytań: »Dlaczego tak myślisz? Dlaczego w tej kulturze tak się postępuje?«. Trzeba słuchać innych, a potem mówić. Najpierw słuchać, a potem mówić....

2373

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]