Reklama

Zachód woła o islam

Zachód woła o islam

25.01.2015
Czyta się kilka minut
Demokratyczne wybory we Francji wygrywają islamiści. Fantazja? Nie, bo według Houellebecqa żyjemy na chwilę przed końcem świata, który znamy.
Michel Houellebecq, Paryż, grudzień 2014 r. Fot. Barbara d'Alessandri SloSlo / STARFACE / FORUM
C

Czytelnicy z całego świata (zwłaszcza ci, którzy nie przeczytali jeszcze najnowszej powieści Michela Houellebecqa „Soumission”, czyli „Uległość” lub „Podporządkowanie”, ale już co nieco o niej słyszeli) uporczywie zadają sobie jedno pytanie: czy francuski pisarz jest profetą? Pisze o zwycięstwie islamistów w przyszłych wyborach prezydenckich we Francji i oto w dniu premiery jego powieści zamachowcy pod sztandarem Allaha dokonują rzezi na pracownikach satyrycznego pisma „Charlie Hebdo” (na którego okładce skądinąd znalazła się karykatura prozaika); w tym samym czasie inny terrorysta zabija policjantów i klientów koszernego sklepu! A zakończenie wydanej wiosną 2001 roku „Platformy”, opisujące wielką akcję terrorystyczną – które później spełniło się w ataku na World Trade Center? Przypadek to czy proroctwo?

Pytanie to skrywa ogromniejącą w nas potrzebę upewnienia. Czy...

15464

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]