Reklama

Gdy samiec jest zbędny

Gdy samiec jest zbędny

06.02.2018
Czyta się kilka minut
Menażeria organizmów stosujących dzieworództwo jest przebogata. Czy to możliwe u ludzi?
U rozwielitek partenogeneza jest po prostu stałą częścią ich cyklu życiowego. ISTOCK / GETTY IMAGES
S

Seks jest nie tylko powszechny – jest wręcz wszechobecny! Wykorzystują go nawet nasi najdalsi, pierwotni kuzyni: bakterie. Seks bakteryjny oczywiście w niczym nie przypomina zwierzęcego czy roślinnego, polegającego na zapłodnieniu komórki jajowej, z której powstaje zarodek. Przede wszystkim – w jego wyniku nie tworzy się nowa, potomna bakteria. Bakteryjny seks prowadzi jednak do tego samego, co rozród płciowy zwierząt i roślin: wymiany materiału genetycznego i jego rekombinacji, czyli powstania nowych wersji programu genetycznego osobnika, będących wypadkową genów dostarczanych przez osobniki/komórki rodzicielskie.

Ta wymiana informacji genetycznej i jej mieszanie się w komórkach powstających w wyniku rozrodu płciowego są uważane za jeden z podstawowych powodów powszechności i wszędobylskości seksu w świecie ożywionym. Tylko bowiem „miksowanie” informacji genetycznej może...

15131

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]