Reklama

Gdy samiec jest zbędny

Gdy samiec jest zbędny

06.02.2018
Czyta się kilka minut
Menażeria organizmów stosujących dzieworództwo jest przebogata. Czy to możliwe u ludzi?
U rozwielitek partenogeneza jest po prostu stałą częścią ich cyklu życiowego. ISTOCK / GETTY IMAGES
S

Seks jest nie tylko powszechny – jest wręcz wszechobecny! Wykorzystują go nawet nasi najdalsi, pierwotni kuzyni: bakterie. Seks bakteryjny oczywiście w niczym nie przypomina zwierzęcego czy roślinnego, polegającego na zapłodnieniu komórki jajowej, z której powstaje zarodek. Przede wszystkim – w jego wyniku nie tworzy się nowa, potomna bakteria. Bakteryjny seks prowadzi jednak do tego samego, co rozród płciowy zwierząt i roślin: wymiany materiału genetycznego i jego rekombinacji, czyli powstania nowych wersji programu genetycznego osobnika, będących wypadkową genów dostarczanych przez osobniki/komórki rodzicielskie.

Ta wymiana informacji genetycznej i jej mieszanie się w komórkach powstających w wyniku rozrodu płciowego są uważane za jeden z podstawowych powodów powszechności i wszędobylskości seksu w świecie ożywionym. Tylko bowiem „miksowanie” informacji genetycznej może...

15131

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]