Reklama

Forteca z niepozornej skorupki

Forteca z niepozornej skorupki

08.04.2017
Czyta się kilka minut
Ptasie jaja to wspaniały wynalazek ewolucji. Bogate w składniki odżywcze, wyposażone w niezawodne systemy zabezpieczeń. Skąd się wzięły? I co tak naprawdę było pierwsze: jajko czy kura?
Fot. Andreas Rentz / GETTY IMAGES
W

Wyobraźmy sobie fortecę. Ochrania ją mur zbudowany tak sprytnie, że działające na niego siły są równomiernie rozprowadzane wzdłuż konstrukcji. Przebicie się do środka to nie lada wyzwanie! Wewnątrz znajduje się fosa – ale nie byle jaka. Jej zawartość może służyć jako źródło pitnej wody, a jednocześnie pływa w niej śmiercionośny środek, zdolny rozpuścić większość intruzów, którzy zdołają sforsować mur. Wewnątrz fosy leży centralny skarbiec – majstersztyk inżynierii. Jego ściany są bardzo delikatne – dlatego zawieszony jest na odpornych na zerwanie sprężynach. Nawet potężne trzęsienie ziemi nie będzie w stanie go roztrzaskać.

Wnętrze skarbca mieści wszystkie najcenniejsze kruszce, ale choć są one ze sobą wymieszane, bez problemu możemy wyciągnąć dokładnie to, czego w danej chwili potrzebujemy. W dodatku sam skarbiec nie potrzebuje żadnych strażników: jego ściana działa jak...

15729

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]