Reklama

Z prądem, nie pod prąd

Z prądem, nie pod prąd

21.10.2013
Czyta się kilka minut
„Pianohooligan”: wbrew tytułowi Orzechowski w duecie z Maseckim interpretują Bacha jak Pan Bóg przykazał.
Od lewej: Piotr Orzechowski, Jan Tomasz Adamus i Marcin Masecki podczas nagrania „Bach Rewrite” Fot. Bogdan Frymorgen / UNIVERSAL MUSIC POLAND
S

Spodziewaliśmy się niespodziewanego. Oto Piotr Orzechowski, autor „Eksperymentu: Penderecki”, spotyka się z Marcinem Maseckim, pianistą, który zbudował swoją markę na wywracaniu do góry nogami muzycznego kanonu. Współpraca zwiastowała trzęsienie ziemi, a już na pewno tąpnięcie.
Na interpretacyjny ekstremizm wskazywały nie tylko nazwiska pianistów. Już sam sposób, w jaki zatytułowany został owoc ich wspólnej pracy, mógł podnieść ciśnienie. „Bach Rewrite” niósł ze sobą wizję nowego odczytania koncertów klawesynowych lipskiego kantora. Ponadto instrumenty – rhodes i wurlitzer, czyli elektryczne prawnuki klawesynu, po które sięgnęli interpretatorzy, i Capella Cracoviensis z Janem Tomaszem Adamusem – dyrygentem, który z równą przenikliwością spogląda w przeszłość i wygląda w przyszłość. Miało się dziać. I to jeszcze pod marką wytwórni Decca!

ELEKTRYCZNE MIGAWKI...

5802

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]