Z Kościołem lepiej nie będzie

25.01.2021

Czyta się kilka minut

W zeszłym tygodniu przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki udzielił KAI wywiadu na temat stanu Kościoła, nastrojów i jego programu działania na najbliższy rok.

Abp Gądecki negatywnie ocenia polaryzację polskiego społeczeństwa i przywołuje myśl papieża Franciszka o tym, jaka droga jest potrzebna, by przejść od konfliktów do „pojednanej różnorodności” – m.in. że potrzebny jest rozwój duchowy, dialog czy rezygnacja z roszczenia do posiadania prawdy.

Arcybiskupia diagnoza stanu Kościoła budzi jednak wątpliwości. Za spadek religijności metropolita poznański wini przede wszystkim ludzi, którzy już w latach 90. zaczęli „kopiować wzorce zachodnie” i dali się opanować pragnieniu „dążenia do wyłącznie ziemskich celów”. Obecnie chodzą po ulicy i do sklepów, a chcą korzystać z dyspensy od obowiązku uczestnictwa w mszy niedzielnej.

W odpowiedzi na pytanie o spadek wskaźników zaufania do Kościoła abp Gądecki wskazuje na fakt, że wielu ludzi zaangażowanych społecznie nie rozwija swej duchowości. Nie łączy tego spadku z żadnym złem w przestrzeni Kościoła.

Pada pytanie o skandale molestowania małoletnich. Ale w rozmowie – ani w pytaniach, ani w odpowiedziach – nie ma słowa, że chodzi o molestowanie przez duchownych, a także, że istotnym elementem skandalu było systemowe ukrywanie tego procederu przez kościelnych przełożonych sprawców. Winę zaś za owe skandale abp Gądecki zrzuca na współczesną kulturę i rzekomy rozkład teologii moralnej. W opinii hierarchy Kościół jako jedyna instytucja wprowadził system ochrony małoletnich, „teraz zaś chodzi o to, aby świadomość o konieczności ochrony najmłodszych ogarnęła całe nasze społeczeństwo”.

Z wypowiedzi metropolity poznańskiego przebija bardzo negatywne nastawienie do tego, co niekościelne. Nie ma w nich za to krytycznej autorefleksji nad ciemnymi stronami kościelnej instytucji. Jeśli słowa przewodniczącego KEP są reprezentatywne dla większości polskich biskupów, nie wróży to dobrze przyszłości Kościoła w Polsce. ©℗

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Filozof i teolog, publicysta, redaktor działu „Wiara”. Doktor habilitowany, kierownik Katedry Filozofii Współczesnej w Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie. Nauczyciel mindfulness, trener umiejętności DBT. Prowadzi też indywidualne sesje dialogu filozoficznego.

Artykuł pochodzi z numeru Nr 5/2021