Reklama

Ładowanie...

Z brzegu

Z brzegu

02.05.2013
Czyta się kilka minut
Dariusz Suska – autor m.in. bardzo docenionego zbioru „Cała w piachu” (2004) – należy do poetów, których uwaga skupiona jest na granicznych stanach życia i śmierci.
P

Podobnie jak Jarosław Marek Rymkiewicz i Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Suska pracuje w powtórzeniach, które nadają wierszom kontemplacyjno-medytacyjny charakter. Figury śmierci powracają u niego w różnych układach, wchodząc w rozmaite relacje z obrazami życia. Najczęściej relacje te zaznaczają ciągłość egzystencji i umierania, często funkcje żywego organizmu (takie jak oddychanie, odżywianie, obecność) przejmują także istoty martwe.
W „Duchach dni” poeta w dalszym ciągu rozpisuje na poszczególne akty swój wielki temat umierania-życia. Stawy, lasy, park, ciemna materia – w takiej scenerii rozgrywa się w tym zbiorze dramat czasu, pamięci, światła i przemocy życia („od przemocy życia zrobiło się ciaśniej”, z wiersza „Duchy”). Wiele mówi się tu o świetle i powietrzu, ale chodzi o światło, jakim świecą zmarli, i o powietrze, w którym jest mało tlenu i dlatego „życie pali się szybciej” (wiersz „Pamiętasz, za stawami”). Bohater opowiada o swoim dzieciństwie, na powrót stając się dzieckiem. Rozmawia z wieloma osobami i często te rozmowy o śmierci, zanikaniu i zatracie są rozmowami prawie miłosnymi, czułymi i erotycznymi. Przywołuje duchy zmarłych zwierząt i ludzi, przebywa na pograniczu dzienno-nocnym, pusto-żywym.
Najbardziej przejmujące są w „Duchach dni” wiersze o przypominaniu wydarzeń, które rozegrały się „za stawami” i „nad stawami”. Zapis tych wydarzeń pojawia się kilkakrotnie w różnych utworach, jakby podmiot musiał dokonywać nieustannych obrotów pamięci, czekając na dogodną chwilę, by odsłonić traumatyczne wydarzenia. Ale odsłonięcie bolesnego wydarzenia odbywa się tu wyłącznie po to, by przesłonić je kolejnymi wspomnieniami. Wiersze Suski w tym zbiorze odznaczają się bowiem szczególnie „gęstą” strukturą, dyskretnie rymowane, z bardziej skomplikowanymi niż kiedyś układami stroficznymi, trochę piosenkowe – ściśle ze sobą zespalają fakty i fikcję, realność („bieg / po rzeczywistość, której nie ma”, z wiersza „Tej zimy”) i upiorne fantazje. Chłopięca zabawa polegająca na strzelaniu z fifek w odsłonięte miejsca „najpiękniejszej dziewczynki z lizakiem jak z obrazów Balthusa” naprawdę przekształca się w rozstrzelanie. Także mówiący podmiot – wcześniej ojciec zapoznający swoje dzieci ze śmiercią – jest tu figurą paradoksalną. Wypełniony głosami, ciałami i pamięcią innych – może powiedzieć: „jestem z [...] odwrotnego brzegu” („Pomyślałem mnie nie ma”).

Dariusz Suska, „Duchy dni”, Biuro Literackie, Wrocław 2012

ANNA KAŁUŻA (ur. 1977) jest krytyczką literacką, pracownicą Zakładu Literatury Współczesnej Uniwersytetu Śląskiego, autorką m.in. książek „Wola odróżnienia. O modernistycznej poezji Jarosława Marka Rymkiewicza, Julii Hartwig, Witolda Wirpszy i Krystyny Miłobędzkiej” oraz „Bumerang. Szkice o polskiej poezji przełomu XX i XXI wieku”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]