Reklama

Ładowanie...

Wyznania z kokonu

18.02.2008
Czyta się kilka minut
Ze świata podróży, kolorowych okładek i "grzebania w fatałaszkach" wydawca magazynu "Elle" został wtrącony w bezwład i niemoc.
L

Locked-in syndrome" brzmiała diagnoza lekarska. Wystarczy pobieżna znajomość angielskiego, by wyczytać w tych słowach uwięzienie i bezruch. Świadomość nowego ciała opisuje Bauby także jako zakucie w zbroję, skamienienie czy wreszcie, jak w tytule książki, wtłoczenie w ciasny skafander płetwonurka, w którym szamocze się barwny owad.

Jean jeszcze niedawno mógł uchodzić za króla życia. Jako wydawca francuskiego magazynu "Elle" był towarzysko rozchwytywany. W filmie Juliana Schnabla nie przypadkiem przewijają się w retrospekcjach widma rozmaitych celebrities: znane modelki, projektanci czy gwiazdy w rodzaju Lenny’ego Kravitza. Symboliczny jest również sam moment nadejścia rzadkiej skądinąd choroby. Bauby testował właśnie najnowszy model mercedesa, kiedy stracił przytomność, by obudzić się po kilku miesiącach komy jako zupełnie inna istota. "Awaria rdzenia...

7958

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]