Reklama

Wysiłek rozumienia

Wysiłek rozumienia

14.07.2014
Czyta się kilka minut
Poczucie, że w wielu naszych dyskusjach i sporach nie dotykamy istoty sprawy. Znacie to? Na pewno znacie.
W

W każdej prywatnej rozmowie na tematy, które ostatnio są najbardziej „nośne”, pojawia się w końcu ten sam wątek. Jak odgarnąć tę pianę, która za każdym razem się zbiera? Jak pośród krzyków, oskarżeń i kpin uchwycić i nazwać istotę konfliktu? Jak budować przestrzeń, w której można by poszukiwać jego rozwiązania? Nawet jeśli w debacie na jakiś „gorący” temat pojawiają się głosy rozsądku, to zwykle nie są drukowane na pierwszych stronach gazet i nie są cytowane w serwisach informacyjnych. Powstaje wrażenie, że nie ma innych poglądów niż radykalne.
Często dochodzi do swoistego „szantażu radykalizmem”. Jeżeli nie jesteś dostatecznie radykalny, nie masz prawa reprezentować swojej wspólnoty. Jeżeli nie prezentujesz się radykalnie, twój głos nie ma znaczenia lub wręcz jest szkodliwy, bo osłabia wspólnotę. To bardzo charakterystyczne: jeśli w internecie pojawia się tekst, który próbuje...

4142

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]