Reklama

Siedem grzechów głównych polskiej demokracji

Siedem grzechów głównych polskiej demokracji

27.03.2006
Czyta się kilka minut
Przyzwoitego państwa nie przywróci ani szeryf, ani wódz, ani zwarta i kadrowa partia, ani profetyczne przekonanie rządzących, co do swego posłannictwa i niezłomnych racji. Takie proste przełożenie na postawy i preferencje obywatelskie nie istnieje.
rys.M.Owczarek
W

W państwie przyzwoitym, mówiąc najkrócej, czujemy się dobrze. Obywatel nie tylko korzysta z gwarantowanych mu praw i wolności, ale zarazem czuje się współtwórcą otaczającej go rzeczywistości. Niestety, ani jedna, ani druga przesłanka przyzwoitości nie są w Polsce spełnione. Zastanawiam się, dlaczego.

Po pierwsze: bierność społeczeństwa

To najważniejsza bariera polskiej demokracji. Państwo, które realizuje wartości demokratyczne i w tym znaczeniu odzwierciedla postulat państwa etycznego, stoi siłą swych obywateli, chcących i zdolnych wziąć za nie odpowiedzialność. Państwo przyzwoite nigdy nie pojawia się jako "dar" grupy społecznej, ugrupowania politycznego czy akt dobrodziejstwa rządzących. Społeczeństwo albo zechce mieć demokrację i korzystać ze stwarzanych przez nią możliwości, albo też będzie się wobec niej zachowywać...

15605

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]