Reklama

Co mówią posłańcy złej nowiny

Co mówią posłańcy złej nowiny

28.03.2016
Czyta się kilka minut
W ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat zmiany klimatyczne spowodują wędrówkę wykluczonych ku bezpieczniejszym i bardziej dostatnim miejscom. Jesteśmy gotowi ich przyjąć?
W

W zeszłym roku po Morzu Andamańskim dryfowały łodzie z tysiącami uchodźców. Nazwano je pływającymi trumnami, bo straże graniczne bez końca odsyłały je z portu do portu. Byli na nich Rohingjowie, którzy uciekali przed eksterminacją we własnym kraju – Birmie. Na świecie są ich dwa miliony, z czego połowa żyje dziś w strasznych warunkach w obozach dla uchodźców, m.in. w Bangladeszu, Malezji oraz Indonezji.

Mało kto w Europie o nich słyszał. „Niewiedza i milczenie są sojusznikami ludobójstwa” – mówi reporterowi Nidżam Muhammad, Rohingja, któremu udało się dostać do Wielkiej Brytanii.

Ofiary globalnego ładu

„Wykluczeni” – najnowsza książka owego reportera, Artura Domosławskiego, ma wypełnić takie luki w naszej wiedzy. Napisana na podstawie gromadzonych przez 20 lat obserwacji i doświadczeń, jest czymś więcej niż zbiorem reportaży. Jest pełnym empatii...

5585

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]