Reklama

Słuchajcie Franciszka

Słuchajcie Franciszka

26.09.2016
Czyta się kilka minut
„Nie możemy zatykać uszu na krzyk bólu naszych braci i sióstr, którzy cierpią z powodu wojny” – mówił Franciszek podczas porannej Eucharystii w Asyżu.
W

Wzruszenie, przejęcie się losem pokrzywdzonych to uczucia dobre, ale – pisze Susan Sontag – chwilowe i nietrwałe. Co możemy zrobić, widząc „cudze cierpienie”? Franciszek nie pierwszy raz mówi, że od ludzi żyjących w komfortowych warunkach zależy bardzo dużo. Tym, których dotyka nieszczęście – pisze z kolei Artur Domosławski w „Wykluczonych” – trzeba naszego gniewu, wściekłości, niezgody. Może przede wszystkim uświadomienia sobie i innym, że przywileje lepiej urodzonych bywają okupione nieszczęściem tych, którzy są pozbawiani praw i możliwości. To dlatego papież Franciszek mówił w Asyżu: „Cierpiący zbyt często spotykają się z ogłuszającą ciszą obojętności, egoizmu ze strony tych, którym przeszkadzają, chłodem tych, którzy gaszą ich wołanie o pomoc z łatwością, z jaką zmienia się kanał w telewizji. My, chrześcijanie, jesteśmy wezwani do tego, by rozlać miłosier-dzie na świecie”. Już samo zainteresowanie się losem potrzebujących jest niesieniem pomocy. Brak widocznych wyników naszego działania nie może usprawiedliwiać bezczynności. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]