Reklama

Fortuna i nędza

Fortuna i nędza

06.06.2016
Czyta się kilka minut
Ladislau Dowbor, ekonomista: Większość ludzi pragnie godnego życia, nie bogactwa. Marzą, by żyć bez strachu, że nagła utrata pracy zmieni się w wielki dramat dla nich i ich rodzin.
Port jachtowy Palma, Majorka Fot. Kos Picture Source / GETTY IMAGES
A

ARTUR DOMOSŁAWSKI: Na co wydawałby Pan pieniądze, gdyby zarabiał Pan 137 tys. dolarów dziennie?

LADISLAU DOWBOR: (śmiech)

Przypomnę, że to Pańskie wyliczenie odsetek, które zarabia dzień w dzień posiadacz miliarda dolarów, który ulokował ów miliard na 5 procent.

Nie ma takiego kawioru ani takich pałaców czy jachtów, na które można by tyle pieniędzy przepuścić. Z takich sum powstaje kula śnieżna. Ich właściciele nie mają pojęcia, na co mogliby je wydać.

Ilu jest takich ludzi?

Liczby bezwzględne niewiele mówią. Sytuację globalnych nierówności lepiej opisują dane procentowe: 1 proc. najbogatszych posiada połowę majątku ludzkości, a dwie trzecie najuboższych rozporządza zaledwie 3 proc. tegoż majątku.

Czyje to wyliczenia?

Banku Credit Suisse. Im...

16153

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]