Reklama

Za ostatni grosz

Za ostatni grosz

02.10.2016
Czyta się kilka minut
To przytulisko, czasem zwane oazą, jest azylem bezpieczeństwa. „Nie patrzymy na przeszłość tych kobiet; wiemy o nich tyle, ile chcą powiedzieć” – mówią opiekunowie z Caritasu.
W przytulisku dla kobiet w Częstochowie przy ul. Staszica Fot. Leszek Pilichowski
T

Tylko kilka procent bezdomnych kobiet, które wraz z dziećmi trafiają do przytuliska w Częstochowie, odnajduje lepszą drogę życia. – Często im mówię: „To nie jest właściwe miejsce, jesteście tu tylko przejściowo”. Oczywiście wiemy, że nie mają dokąd pójść, dlatego dla niektórych z biegiem czasu przytulisko staje się domem – mówi ks. Paweł Dzierzkowski, zastępca dyrektora miejscowego Caritasu, który prowadzi placówkę.

Schronisko (obecnie mieszka w nim 51 kobiet i 20 dzieci) znajduje się w centrum miasta, nieopodal Jasnej Góry. Najmłodsze z dzieci ma pół roku, najstarsze jest uczniem pierwszej klasy gimnazjum. Bezdomne kobiety pochodzą z rejonów z wysokim bezrobociem. Nie to jest jednak główną przyczyną ich problemów. „Przytulisko to dom tymczasowego zamieszkania dla kobiet, kobiet w ciąży, kobiet z dziećmi, które zostały wyrzucone na ulice, miejsce, w którym mieszkanki znajdują...

10487

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]