Reklama

Wycieczka do meczetu

Wycieczka do meczetu

14.06.2006
Czyta się kilka minut
Meczet. Od Maroka po Indonezję każdy przewodnik zachęca do wizyty. Tam jest esencja smaku historii, cywilizacji. Od przedświtu do pozmierzchu przywołuje doń muezin. Przyjść, zadrzeć głowę, spojrzeć na pyszne minarety, kopuły i portale, wejść na dziedziniec, minąć basen, sadzawkę czy rzędy kraników służących do ablucji, zostawić buty w tłumie zadeptanych pantofli i wejść.
Meczet w Kuala Lumpur, stolicy Malezji (fot. K. Strachota)
P

Przestrzeń niezmącona ławkami, krzesłami, ołtarzem; gdzieś w końcu skromny mihrab wskazujący Mekkę. Ludzie siedzą, rozmawiają albo po prostu śpią. No i modlą się. Poruszająca zwłaszcza piątkowa, główna modlitwa, co ma urok wojskowej musztry: wszyscy razem stoją, chylą, wznoszą i opuszczają ręce, siadają, biją pokłony, wstają i znowu... Starzy i młodzi, razem, równo. Kobiet nie widać.

Meczet to zawsze miejsce niezwykłe. Czy to w Stambule, Tabrizie, Qom, Bucharze, czy w jakimś-tam Mardinie, Garmie, Oszu, Kota Bahru.

***

Wejść do meczetu, nie poprzestać na szybkim rzucie oka. Nie uciekać. Siąść, odpocząć. Ktoś się zainteresuje, podejdzie, zagadnie, zaprosi do rozmowy i gry. Gry wokół spraw istotnych; gry, która jak wahadło przyciąga i odrzuca, łudzi bliskością lub, dla odmiany, mrozi obcością, fascynuje i męczy....

20357

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]