Reklama

Mój fundamentalizm

Mój fundamentalizm

09.05.2004
Czyta się kilka minut
Czytając prasę popularną, można nieraz odnieść wrażenie, że znacznie łatwiej mówić nam o światopoglądzie, preferencjach seksualnych i sprawach osobistych niż o tym, w co się wierzy. Nie chodzi przy tym o wiarę rozumianą stricte religijnie. Raczej o to, co w życiu stanowi fundamentalną wartość, co jest punktem odniesienia w trudnych sytuacjach. Rozmówcami Maji Jaszewskiej są ludzie znani z mediów, np. muzycy, aktorzy, reżyserzy czy pisarze. W TP nr 16 opublikowaliśmy wywiad z Grzegorzem Markowskim, wkrótce m.in. Edyta Jungowska i Paweł Kukiz.
M

MAJA JASZEWSKA: - Pana książka "Salam" składa się z dwóch części, różniących się nie tylko stylem narracji, ale i tematem. Pierwsza to wspomnienia, zaczynające się od wczesnego dzieciństwa, drugą stanowi opis przeżyć z podróży po krajach muzułmańskich. Ta podróż to nie tylko poszukiwanie sensu, to również próba odnalezienia samego siebie. Mówiąc o przeszłości pisze Pan: "Przestałem wierzyć w Boga, bo dorosłem. Byłem tylko aspołeczny. Arodzinny. Areligijny. Aogólny". Już taki Pan nie jest?

PIOTR IBRAHIM KALWAS: - Kiedyś odczuwałem kompletną pustkę i bezsens życia. Od czasu, kiedy przyjąłem islam, zmieniło się to radykalnie. W tej religii nie ma miejsca na bezsens i zwątpienie. Islam determinuje całe życie muzułmanina, nawet najbardziej prozaiczna czynność, jak mycie się, jedzenie czy seksualność, podporządkowana jest prawdom i regułom...

8914

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]