Reklama

Wychowanie ? la PRL. Pardon: LPR

Wychowanie ? la PRL. Pardon: LPR

14.06.2006
Czyta się kilka minut
"Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla ciebie. Pytaj, co ty możesz zrobić dla kraju - mówił John F. Kennedy w 1961 r., inaugurując swą prezydenturę. Nic dodać, nic ująć. Tyle że pojęcie patriotyzmu - bo o nim mówił Kennedy - zmienia się wraz z potrzebami ojczyzny. No i jeszcze to: patriotyzm można nie tylko głosić. Można go także zawłaszczać.
P

PRL, stan wojenny. Na lekcji "wychowania obywatelskiego" nauczycielka polskiego, członkini PZPR, zadaje zadanie: napisać, co znaczy być patriotą. Z efektów jest niezadowolona. Tłumaczy, że dziś, w roku 1982, patriotą jest ten, kto spokojnie (podkreśla: spokojnie!) pracuje dla dobra kraju (podkreśla: socjalistycznego!). Uczniowie, którzy w ogóle przejęli się tematem, wiedzą swoje. Lekcja patriotyzmu ? la PRL to rytuał. Faktyczne wychowanie patriotyczne odbiera się gdzie indziej - w domu, od rodziców, z lektur.

Choć potem, po 1989 r., wiele się zmieniło, to dla wychowania (nie tylko patriotycznego) nadal najważniejsza jest rodzina. Nawet nie "kazania" rodziców, ale to, jak żyją i czy ich słowa nie są w oczach dzieci sprzeczne z tym, co robią. Szkoła, owszem, ma znaczenie. Ale wtórne. Nie pomogą najlepsze programy i nauczyciele, jeśli będzie sprzeczność między...

3059

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]