Reklama

Wszystko i nic

Wszystko i nic

22.05.2005
Czyta się kilka minut
Tę wystawę trzeba zobaczyć. Choć więcej niż o inspiracjach twórczością drohobyczanina mówi o fałszywych wyobrażeniach, mitach i tęsknotach za przeszłością, jakiej nigdy nie było.
C

Czy współcześni artyści korzystają z dzieła Schulza? Zestaw nazwisk zawartych w katalogu wystawy zdawałby się wskazywać, że tak - i to w ogromnym stopniu. Obok Tadeusza Kantora i Jana Lebensteina znajdziemy tu także prace Andrzeja Dudzińskiego, Edwarda Dwurnika, Stasysa Eidrigevičiusa, Igora Mitoraja, Franciszka Starowieyskiego i wielu innych. Skoro korzystają - jak transponują tę obsesyjną, rozedrganą, równie prowincjonalną, co ponadnarodową twórczość?

Jej współczesne konteksty znakomicie pokazała niedawno wystawa w paryskim Muzeum Żydowskim, zrealizowana w ramach Sezonu Polskiego we Francji. I to wyłącznie poprzez sposób prezentacji plastycznego dzieła Schulza. Docierało się do niego przez labirynt fotografii starego Drohobycza, głosów czytających w dwóch językach fragmenty “Sklepów cynamonowych" i “Sanatorium pod Klepsydrą", poprzez scenografię...

5198

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]