Reklama

Duch uwikłany w materię

Duch uwikłany w materię

11.03.2009
Czyta się kilka minut
W prywatnym archiwum odnaleziono nieznane portrety Brunona Schulza, autorstwa Zenona Waśniewskiego, chełmskiego malarza. Powstały prawdopodobnie w 1935 r.
Jeden z nowo odkrytych portretów Brunona Schulza
J

Jeśli za portret uznamy jedynie wizerunek powstały za życia modela, podczas malarskiego, rysunkowego bądź rzeźbiarskiego seansu w pracowni, to trzeba będzie zauważyć, że - prócz wcale licznych wykonanych przez samego artystę - z portretów Brunona Schulza szerzej znany był dotąd tylko jeden, autorstwa Witkacego. Ocaliła go dla potomnych fotografia, losy oryginału pozostają nieznane.

Witalna, niepokojąca...

Niedawno jednak, jak zwykle nieoczekiwanie, chociaż w prywatnym archiwum, w którym można było jeszcze się spodziewać Schulzowskich cymeliów, odnalazły się inne podobizny autora "Sanatorium pod Klepsydrą", o których nic dotychczas nie było wiadomo, co po raz kolejny pokazuje, że wciąż warto podążać jego (artysty) śladami.

Piszę, że prace te "odnalazły się", ale oczywiście nie same: znalezisko wytropił lubelski...

20363

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]