Reklama

Wszyscy są równi. Teoretycznie

Wszyscy są równi. Teoretycznie

13.02.2017
Czyta się kilka minut
Najmłodsze amerykańskie muzeum opowiada dzieje społeczności, która do dziś jest dyskryminowana. Czy jej nieformalnym liderem mógłby się stać młody emeryt – Barack Obama?
Protest przed ratuszem w Greenville, Mississippi, styczeń 1965 r. Fot. Henry Clay Anderson / NATIONAL MUSEUM OF AFRICAN AMERICAN HISTORY AND CULTURE
S

Stojący na pustym skwerze budynek to wielka bryła w kształcie rdzawo-brunatnej odwróconej piramidy, złożonej z trzech segmentów. Mocno odróżnia się od neoklasycystycznej zabudowy centrum stolicy. Podobno już w trakcie budowy zredukowano jego wysokość, tak by nie rzucał się bardzo w oczy i nie przysłaniał stojącego nieopodal Monumentu Waszyngtona.

– Inspirowałem się posążkami i kolumnami Jorubów. To plemię zachodniej Afryki zamieszkujące dzisiejszy Niger i Benin. Bo w ten sposób chciałem zacząć historię opowiadaną przez muzeum.

Afroamerykanie wzięli się przecież stamtąd, przypłynęli na statkach handlarzy niewolników – mówi „Tygodnikowi” David Adjaye, urodzony w Ghanie brytyjski architekt, który zaprojektował Narodowe Muzeum Historii i Kultury Afroamerykanów. – Elewację pokrywa ażurowa siatka metalowych paneli. Przez to pragnąłem pokazać, iż czarnoskórzy w Ameryce to nie...

13173

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]