Reklama

Wszyscy są równi. Teoretycznie

Wszyscy są równi. Teoretycznie

13.02.2017
Najmłodsze amerykańskie muzeum opowiada dzieje społeczności, która do dziś jest dyskryminowana. Czy jej nieformalnym liderem mógłby się stać młody emeryt – Barack Obama?
Protest przed ratuszem w Greenville, Mississippi, styczeń 1965 r. Fot. Henry Clay Anderson / NATIONAL MUSEUM OF AFRICAN AMERICAN HISTORY AND CULTURE
S

Stojący na pustym skwerze budynek to wielka bryła w kształcie rdzawo-brunatnej odwróconej piramidy, złożonej z trzech segmentów. Mocno odróżnia się od neoklasycystycznej zabudowy centrum stolicy. Podobno już w trakcie budowy zredukowano jego wysokość, tak by nie rzucał się bardzo w oczy i nie przysłaniał stojącego nieopodal Monumentu Waszyngtona.

– Inspirowałem się posążkami i kolumnami Jorubów. To plemię zachodniej Afryki zamieszkujące dzisiejszy Niger i Benin. Bo w ten sposób chciałem zacząć historię opowiadaną przez muzeum.

Afroamerykanie wzięli się przecież stamtąd, przypłynęli na statkach handlarzy niewolników – mówi „Tygodnikowi” David Adjaye, urodzony w Ghanie brytyjski architekt, który zaprojektował Narodowe Muzeum Historii i Kultury Afroamerykanów. – Elewację pokrywa ażurowa siatka metalowych paneli. Przez to pragnąłem pokazać, iż czarnoskórzy w Ameryce to nie...

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Podobne teksty

Krzysztof Pietraszkiewicz, Łukasz Pałka
Michał Szafrański, Beata Chomątowska
Henry Kissinger, Radosław Korzycki

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]