Reklama

Odcienie Ameryki

Odcienie Ameryki

18.09.2005
Czyta się kilka minut
Katrina obnażyła amerykańską słabość: zamożność i status społeczny często idzie w parze z rasą. Większość z ofiar huraganu Katrina - nie tylko zabitych, ale także tych, którzy stracili wszystko, co posiadali - stanowią czarnoskórzy obywatele Stanów Zjednoczonych. Dziś wskazuje się, że rozpoczęta w początku XX w. rewolucja tolerancji została zahamowana. Za ten kryzys często obwinia się samych Czarnych.
N

Na poniewolniczym Południu Afroamerykanie stanowią pokaźną grupę etniczną. W najdotkliwiej zniszczonej dziś Luizjanie jest ich 32 proc. Żyją zepchnięci głównie do ubogich miejskich dzielnic; prawie 68 proc. mieszkańców Nowego Orleanu to Czarni.

Oni też najbardziej ucierpieli w huraganie i następującej po nim powodzi. Nieżyczliwi Ameryce komentatorzy nazwali Orlean “miastem Trzeciego Świata", w którym, podobnie jak w afrykańskich metropoliach, cierpią wyłącznie Czarni. To przesada. Ale statystyki opisujące strukturalną biedę są bezlitosne. Mniejszości etniczne zdobywają gorsze wykształcenie, w efekcie nie mają lepszej pracy, żyją w gorszych sąsiedztwach.

Bezrobocie wśród Afroamerykanów sięga 11 proc. i jest to ponad dwukrotnie więcej niż wśród Białych. W miejskich gettach liczby są jeszcze bardziej zatrważające. W Nowym Jorku 48 proc. czarnych...

19591

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]