Reklama

Wstyd i zachwyt

12.04.2011
Czyta się kilka minut
6. Niedziela Wielkiego Postu
U

Uwaga, nadchodzi czas wielkiej pokusy, a jest nią liturgia Wielkiego Tygodnia, zwłaszcza Wielkiego Czwartku, Piątku, a nawet Wigilii Paschalnej. Oto dzięki obrzędom liturgicznym widzimy, jak Jezusa "Pana świętości uczeń zły całuje", a "Żołnierz okrutny powrozmi krępuje". "Bije, popycha żyd nieposkromiony". Przerażeni takim widokiem wołamy: "Jezu! jawnie w pośród dwu łotrów / Zelżywie od żydów ukrzyżowany", w domyśle: Zmiłuj się nad nami! Współczujemy też Matce Jezusa: "Powiedz mi o Panno moja / czemu blednie twarz twoja? / Czemu gorzkie łzy lejesz?", a nawet wyrażamy gotowość współuczestniczenia w jej niedoli: "O Matko! źródło miłości! / Niech czuję gwałt Twej żałości, / Dozwól mi z sobą płakać!", i dalej: "O Matko niechaj prawdziwie, / Patrząc na krzyż żałośliwie, / Płaczę z Tobą rzewliwie".

Patrzę "na krzyż żałośliwie", jeśli tak, to skąd ta żałość? Kogo,...

3229

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]