Reklama

Wspólnota

Wspólnota

20.08.2012
Czyta się kilka minut
Jeszcze nie ogłoszono wspólnego przesłania Kościoła katolickiego w Polsce i rosyjskiej Cerkwi prawosławnej, a już rozległy się protesty.
.

...Szeroką falą – od lewa do prawa – pełną argumentów, w których polityka nie tyle jest wymieszana z religią, co wręcz ją zastępuje. Nie podejmując z nimi polemiki, chciałbym przytoczyć inne.

W samym tylko roku 1937 – kiedy papież Pius XI ogłosił encyklikę „Divini Redemptoris” („O bezbożnym komunizmie”) – w Związku Radzieckim zburzono 612 cerkwi, zamknięto 29 tys. świątyń i 63 klasztory; taki sam los spotkał 240 kościołów katolickich, 61 protestanckich, 115 synagog i 110 meczetów. W 1938 r. na Białorusi aresztowano wszystkich duchownych, zniszczono 2,5 tys. cerkwi i 23 klasztory. Martyrologium Kościoła prawosławnego w Związku Radzieckim obejmuje 270 zamordowanych biskupów oraz 300 biskupów, którzy zmarli śmiercią „naturalną” w więzieniu lub na zesłaniu, a także 45 tys. (!) zabitych kapłanów, mnichów i mniszek; odtworzenie liczby świeckich męczenników jest wręcz niemożliwe....

3013

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]