Reklama

Stalin Samozwaniec

Stalin Samozwaniec

13.05.2017
Czyta się kilka minut
95 lat temu, wiosną 1922 r., Józef Stalin został sekretarzem generalnym partii bolszewickiej. Był to jego pierwszy krok ku władzy absolutnej. Oto przyczynek do historii o pysze, władzy i rosyjskiej duszy.
„Lenin i Stalin”: plakat propagandowy z 1949 r. Fot. Getty Images
T

Ta historia mogłaby rozpocząć się w zimny grudniowy wieczór 1878 r., gdy nad kaukaskim niebem zaświeciła pierwsza gwiazda – i przyszedł na świat syn szewca Wissarionowa Dżugaszwilego i Jakateriny z domu Geładze, szwaczki i praczki. Mogłaby być opowieścią o karierze gruzińskiego duchownego, odprawiającego nabożeństwa w tyfiliskiej katedrze Sioni i wiernie naśladującego apostołów, nauczających w Kolchidzie u zarania chrześcijaństwa.

Trudno powiedzieć, czy to wpływ podniesienia czesnego w tyfiliskim seminarium duchownym, czy też lektura książek Darwina i Marksa (czytanych pod ławką przez młodego Józefa) sprawiły, że historia ta potoczyła się zupełnie inaczej. A życiorys Józefa Wissarionowicza wymknął się szczytom Kaukazu i wpłynął na dzieje świata.

Ktoś w rodzaju cara

Prawosławny filozof Nikołaj Bierdiajew tak napisał w książce „Rosyjska idea”: „W...

15829

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]