Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
wschód
Artykuły na ten temat
Zachód od wschodu
Marcin Napiórkowski
W polityce i mediach straszenie, oburzenie i niekończące się spory o wartości zastępują analizy danych. A przecież rozumowanie oparte na metodzie naukowej…
Światło przychodzi ze wschodu
Szymon Hołownia
Nigdy nie zdarza mi się pisać o książce, z której zdążyłem przeczytać dopiero parę akapitów, ale teraz naprawdę nie umiem pisać o czymkolwiek innym.
Noe, słaby nawigator
Marcin Rychły
Oddzielona od pozostałej części kraju Nachiczewańska Republika Autonomiczna to miejsce, którego życiem, oprócz bieżących kłopotów – w tym sporu z Armenią –…
Rzeczpospolita Ruska
Prof. Andrzej Gil
,
Tomasz Targański
Prof. ANDRZEJ GIL: Prawosławna tradycja Pierwszej Rzeczypospolitej, uosabiana przez Metropolię Kijowską, nie miała nic wspólnego z Moskwą. To były dwa odrębne…
Śmiech i łzy po pani Park
Roman Husarski
Jej losy mogłyby służyć za kanwę historii o kobiecie, która w patriarchalnej Korei Południowej sięgnęła po najwyższy urząd. Tymczasem ona straciła wszystko.
Zmierzch bogów Noworosji
Anna Łabuszewska
Czy będzie „święty Motorola”? Rosyjscy radykałowie chcą kanonizacji słynnego dowódcy separatystów z Doniecka.
Papież na peryferiach
Małgorzata Nocuń
Ubiegłotygodniowa pielgrzymka papieża Franciszka do Gruzji i Azerbejdżanu jeszcze raz pokazała, że Kaukaz Południowy jest regionem trudnym nie tylko dla…
Rudik, najmłodszy z lotniska
Monika Andruszewska
Choć „cyborgi” urosły na Ukrainie do rangi bohaterów narodowych, on dostaje najniższą rentę: w przeliczeniu jakieś sto złotych. Oficjalnie nie był na wojnie.…
To nie jest kraj dla starych ludzi
Monika Andruszewska
„Polskie władze wspierają tu różne abstrakcyjne projekty, podczas gdy starzy Polacy na Ukrainie nie mają na obiad” – denerwuje się brat Wawrzyniec z Drohobycza.
Mord na Pawle Szeremecie
Paweł Reszka
Był tak świetnym dziennikarzem, że setki ponurych typów życzyły mu jak najgorzej. Paweł Szeremet zginął w zamachu, w centrum Kijowa.
Koreański maraton
Piotr Maciej Kaczyński
Jest rok 105 ery północnokoreańskiej: 105 lat temu urodził się Ojciec, pierwszy wódz. Dziś rządzi Wnuk. Witaj w państwie, które rocznie odwiedza tylko kilka…
Ukraina: nic dobrego
Wojciech Konończuk
Ostatnie dni były bogate w negatywne wydarzenia na Ukrainie i wokół Ukrainy:
Ziemia pożądana
Aleksandra Jarosiewicz
Nie jest to miejsce zasobne w surowce ani strategicznie położone. A jednak Ormianie i Azerowie o nie walczą: dla jednych i drugich Górski Karabach ma wartość…
Wódz z kaukaskiego Dubaju
Zbigniew Rokita
Władimir Putin i Ramzan Kadyrow potrzebują siebie nawzajem. Ich umowa jest prosta: Czeczenia nie sprawia problemów i wspiera Rosję, a w zamian dostaje…
Cena przetrwania
Dariusz Rosiak
Ryzykowne wspieranie dyktatury, ucieczka albo eksterminacja. Czy poza tymi scenariuszami chrześcijanie na Bliskim Wschodzie mają inny wybór?
Wielki Brat czuwa nad Duszanbe
Michał Romanowski
Tadżyckie władze coraz mocniej walczą z terrorem – i z islamem. Kobiety w hidżabie są nazywane prostytutkami, a z listy oficjalnie akceptowanych imion mają…
Droga numer M41
Małgorzata Nocuń
Kirgistan i Tadżykistan to kluczowe kraje na szlaku przemytniczym, którym narkotyki wędrują z Afganistanu w świat: do Rosji, Europy, Ameryki, Chin. Jak działa…
Do Londynu, do Londynu
Peter Pomerantsev
,
Małgorzata Nocuń
Peter Pomerantsev, brytyjski pisarz: Dla Rosjan Londyn to miasto marzeń – znajdzie się tu miejsce dla ludzi z kryminalną przeszłością, dysydentów,…
Od piasków Sudanu do stepów Tadżykistanu
Ewelina Burda
W 2014 r. Polska przeznaczyła ponad 1,4 mld zł na pomoc rozwojową. Jak są wydatkowane te środki? Jakie efekty przynoszą realizowane przez nasz kraj programy? O…
Majdan w trakcie sesji
Zbigniew Rokita
Już przeszło co drugi zagraniczny student w Polsce to Ukrainiec. Jest ich tu kilka razy więcej niż uchodźców, których przyjazdu tak się obawiamy.
Pół szklanki wciąż pełne
Krzysztof Filcek
,
Andrzej Brzeziecki
Krzysztof Filcek, członek zarządu Grupy Zagranica: Nawet optymista bywa zmęczony Wschodem. Zmiany następują zbyt wolno. To się kłóci z doświadczeniem Zachodu,…
Zachód wyobrażony
Andrzej Brzeziecki
Dziś nie ma szans na rozszerzenie Unii Europejskiej na Wschód. Nie oznacza to, że nie należy nad tym pracować – by być gotowym, gdy powieją lepsze wiatry.
Nieznośna europejskość
Ziemowit Szczerek
Kilka lat temu, gdy w Donbasie rządziła jeszcze Ukraina, pewien wschodnioukraiński pisarz, Ołeksij Czupa, woził kolegów pociągami do Lwowa. Ot tak, po prostu,…
Łukaszenka po raz piąty
Wojciech Konończuk
Główna intryga białoruskich wyborów: nie kto je wygra (to jasne), ale czy Łukaszence uda się przekonać Zachód, że wygrał uczciwie.
Substytut Unii
Cristina Gurez
Cristina Gurez z Mołdawii: Od kilku lat pracuję jako dziennikarka w mołdawskim serwisie informacyjnym. Dzięki programowi finansowanemu przez polski MSZ…
Podróże kształcą, zwłaszcza studyjne...
Mirosław Skórka
,
Andrzej Brzeziecki
Mirosław Skórka, dyrektor programu Study Tours to Poland: Nie poddaję się determinizmowi i wiem, że jest sens pracy z ludźmi z krajów byłego Związku…
Wstęp
Małgorzata Nocuń
Miarą sukcesu Polski mogą być pozytywne emocje, które nasz kraj wzbudza u naszych wschodnich sąsiadów. Oni nie rozumieją polskich narzekań i utyskiwań.
W Armenii, czyli nigdzie
Andrzej Brzeziecki
Mały kraj Południowego Kaukazu mógłby być cennym partnerem dla Polski. W Warszawie brakuje jednak woli, aby zaprzyjaźnić się z Ormianami.
WIDEO SONDA: Co krakowianie sądzą o pomaganiu na Wschodzie?
EB
Czy powinniśmy pomagać na Wschodzie? Zobacz, co o tym mówią mieszkańcy Krakowa.
Pomoc. Podaję dalej
GN
Pierwszy dodatek specjalny do „Tygodnika Powszechnego” z cyklu „Właśnie Polska”
Obrazy rewolucji, głosy wojny
Małgorzata Nocuń
Po rewolucji godności na Majdanie i wybuchu wojny w Donbasie, w Polsce nastąpił wysyp książek o Ukrainie.
Jestem Pridniestrowcem
Witold Repetowicz
Choć politycznie zależy od Kremla, chętnie handluje z Unią. W Naddniestrzu, parapaństwie między Mołdawią i Ukrainą, nic nie jest proste.
Jak walczyć z korupcją
Ołeksij Chmara
,
Monika Andruszewska
Ołeksij Chmara, szef Transparency International Ukraine: Ukraińcy dramatycznie nie ufają instytucjom naszego państwa. Skala problemów przekracza wyobrażenia…
Łapownictwo nasze totalne
Monika Andruszewska
„Przed egzaminem studenci płacą profesorowi. Płaci też moja córka. Co ma robić? Jeśli nie zapłaci, obleje...”. Wszechobecna korupcja to wciąż problem Ukrainy.
W krainie rosyjskich baśni
Witold Repetowicz
Jej mieszkańcom mentalnie bliżej do Rosji niż do Mołdawii i Ukrainy, których są obywatelami. Jak funkcjonuje Gagauzja, kolejny koń trojański Kremla?
Mniejsze zło
Wojciech Konończuk
Mimo odwilży w białoruskiej polityce, nie należy ulegać iluzjom. Reżim Łukaszenki, panującego już od ponad dwóch dekad, nie jest zdolny do reform.