Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →
Szkoła Liderów Politycznych Partnerstwa Wschodniego była dla mnie wartościowym doświadczeniem: prywatnie, jak i zawodowo. Szkolenia (finansowane ze środków polskiej współpracy rozwojowej) zorganizowało stowarzyszenie Szkoła Liderów – organizacja od niemal 20 lat wspierająca rozwój społeczeństw obywatelskich w Europie Wschodniej.
W projekcie udział wzięło ponad 20 osób, z Mołdawii, Ukrainy, Azerbejdżanu i Gruzji – wiele się od nich dowiedziałam, udaje nam się podtrzymywać kontakt. To była wyczerpująca praca: przez dwa tygodnie pracowaliśmy po kilkanaście godzin dziennie, czasem do trzeciej nad ranem.
Szkoła miała dwie odsłony: pierwsza część odbyła się w Kijowie, druga w Warszawie. Obserwowaliśmy, jak działa Polska, dla nas wasz kraj jest przykładem sukcesu. Naszym zadaniem było przeprowadzenie kampanii społecznych dotyczących zadanego problemu – np. konieczności wzmocnienia roli kobiet w polityce czy promocji postaw proekologicznych.
Dzięki wielu spotkaniom (z politykami, aktywistami społecznymi, liderami opinii publicznej) i warsztatom zdobywaliśmy nowe umiejętności i przygotowywaliśmy się do odegrania roli liderów w swoich krajach. Brzmi może sztywnie, ale proszę uwierzyć – tak naprawdę jest.

My, obywatele krajów objętych programem Partnerstwa Wschodniego, czujemy się wyróżnieni, kiedy możemy wziąć udział w tego rodzaju projektach. To one pomagają się nam rozwinąć i promować w naszych krajach nową wizję społeczeństwa – społeczeństwa europejskiego. Nie jesteśmy członkiem Unii Europejskiej. Na razie możemy liczyć na takie właśnie projekty. To nasz substytut Unii. ©
Oprac. Zbigniew Rokita
CRISTINA GUREZ jest mołdawską dziennikarką, pracuje w serwisie Tribuna.md.
