Reklama

Jak walczyć z korupcją

Jak walczyć z korupcją

17.05.2015
Czyta się kilka minut
Ołeksij Chmara, szef Transparency International Ukraine: Ukraińcy dramatycznie nie ufają instytucjom naszego państwa. Skala problemów przekracza wyobrażenia Europejczyków.
M

MONIKA ANDRUSZEWSKA: Jakie są źródła korupcji na Ukrainie?
OŁEKSIJ CHMARA: Korupcja jest tylko częściowo powiązana z kulturowymi cechami narodów i nacji. Mentalne cechy mogą jej sprzyjać, ale z pewnością nie są jej podstawą. Np. tendencja do nepotyzmu, powiązania klanowe, próby „dogadania się” w sprawie jakiejś usługi obok oficjalnych procedur – to dobry grunt dla korupcji. Ale jeśli w jakimś państwie nie da się wykorzystać prywatnych powiązań i nieformalnych kanałów, to ona tam nie istnieje. A więc główna przyczyna to jednak złe prawo.

Na Ukrainie korupcja ma charakter systemowy czy punktowy?
Ma charakter totalny. Jest wszechobecna w każdej sferze życia. Aby to stwierdzić, nie trzeba specjalnych badań. Nawet władze otwarcie to przyznają. W ustawie o „Narodowej strategii antykorupcyjnej na lata 2014–2017” dokładnie...

3472

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]