Ładowanie...
Mniejsze zło

Powrót do Mińska po dłuższej przerwie przynosi pozytywne zaskoczenie. Na ulicach widać wielkie billboardy z wizerunkiem... księcia Mikołaja Radziwiłła Czarnego (1515–1565), jednego z twórców potęgi tego magnackiego rodu. Władze dały zgodę na publiczne upamiętnienie 500. rocznicy jego urodzin. Wcześniej – rzecz nie do pomyślenia. Podobnie jak wiszące obok reklamy języka białoruskiego.
I
dziemy dalej. W witrynie dużej księgarni przy głównej ulicy wyłożono książki Wasila Bykaua (1924–2003), jednego z najwybitniejszych pisarzy białoruskich ostatniego stulecia, który za życia był krytykiem Łukaszenki. Obok – duży wybór książek Swietłany Aleksijewicz, innej znanej pisarki, której prace można było dotąd kupić co najwyżej u sprzedawców opozycyjnych. Tymczasem księgarnia, w której je wyeksponowano, znajduje się dokładnie naprzeciw siedziby białoruskiego KGB...
...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]