Reklama

Obrazy rewolucji, głosy wojny

Obrazy rewolucji, głosy wojny

07.06.2015
Czyta się kilka minut
Po rewolucji godności na Majdanie i wybuchu wojny w Donbasie, w Polsce nastąpił wysyp książek o Ukrainie.
J

Jakość tych książek jest różna, ale łączy je zaangażowanie autorów, wywodzących się z odmiennych środowisk ideowych. W istocie nigdy jeszcze w tak krótkim czasie – bo niewiele ponad roku – nie wydawano w Polsce tak wielu książek o Ukrainie. A odnotujemy tutaj tylko część z nich – i tylko polskich autorów (bo są też przekłady).
Opisując rewolucję lub/i wojnę, autorzy zwykle posługują się kluczem chronologicznym. Nacisk kładą na odtworzenie wydarzeń, oddanie atmosfery. Te książki przypominają kronikę Majdanu, rzadziej znajdziemy tu analizuję. Taka jest praca Wojciecha Muchy, reportera Frondy. Jej pierwsza część („Krew”) to relacjonowane dzień po dniu wydarzenia na Majdanie, przeplatane obserwacjami autora (czasem czytelnik ma wrażenie, jakby książka miała kiepskiego redaktora – wycięcie np. relacji z pogawędek z polskimi dziennikarzami dobrze by jej zrobiło). Druga część („Ziemia...

5998

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]