Reklama

Ładowanie...

Obrazy rewolucji, głosy wojny

07.06.2015
Czyta się kilka minut
Po rewolucji godności na Majdanie i wybuchu wojny w Donbasie, w Polsce nastąpił wysyp książek o Ukrainie.
J

Jakość tych książek jest różna, ale łączy je zaangażowanie autorów, wywodzących się z odmiennych środowisk ideowych. W istocie nigdy jeszcze w tak krótkim czasie – bo niewiele ponad roku – nie wydawano w Polsce tak wielu książek o Ukrainie. A odnotujemy tutaj tylko część z nich – i tylko polskich autorów (bo są też przekłady).
Opisując rewolucję lub/i wojnę, autorzy zwykle posługują się kluczem chronologicznym. Nacisk kładą na odtworzenie wydarzeń, oddanie atmosfery. Te książki przypominają kronikę Majdanu, rzadziej znajdziemy tu analizuję. Taka jest praca Wojciecha Muchy, reportera Frondy. Jej pierwsza część („Krew”) to relacjonowane dzień po dniu wydarzenia na Majdanie, przeplatane obserwacjami autora (czasem czytelnik ma wrażenie, jakby książka miała kiepskiego redaktora – wycięcie np. relacji z pogawędek z polskimi dziennikarzami dobrze by jej zrobiło). Druga część („Ziemia...

5998

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]