Reklama

Wracamy na księżyc

Wracamy na księżyc

16.07.2019
Czyta się kilka minut
A

Artemida

NASA swój słynny program kosmiczny sprzed pół wieku nazwała imieniem greckiego boga Słońca. Program powrotu USA na Księżyc będzie nosił nazwę Artemis – mitologicznej siostry Apolla i bogini Księżyca. W 2024 r. ma na nim stanąć pierwsza kobieta.

W pierwszym etapie NASA zaprojektuje i przetestuje nową, ciężką rakietę. Znana pod skrótem SLS (Space Launch System) będzie korzystać z niektórych rozwiązań obecnych w wahadłowcach. Jej napęd stanowią silnik główny na wodór spalany w czystym tlenie (w wyniku czego powstaje wyłącznie para wodna) oraz silniki pomocnicze (tzw. ­boostery), wykorzystywane w promach kosmicznych. Nad przygotowaniem całej rakiety pod nadzorem inżynierów z NASA pracuje około tysiąca amerykańskich firm. Pierwszy start testowy zaplanowano na czerwiec 2020 r.


Czytaj także:...

4874

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]