Reklama

Widziane z Księżyca

Widziane z Księżyca

16.07.2019
Czyta się kilka minut
Pół wieku temu po sukcesie Apolla 11, w „Tygodniku” o wkroczeniu przez ludzkość w nową epokę pisali Jerzy Turowicz i ks. Michał Heller.
Z

Zaczynamy się czuć już nie mieszkańcami niepozornej planety, lecz obywatelami wszechświata. Zżyliśmy się z wizją gęsto zaludnionej Ziemi i zionących martwotą kosmicznych przestworzy – Ziemia jest naszą ojczyzną, pusty wszechświat odległą i niedostępną »zagranicą«. Dziś rodzą się w nas pytania: czy te nasze wyobrażenia są słuszne? Czy jesteśmy »samotną wyspą«?” – zastanawiał się ks. Heller, skłaniając się ku odpowiedzi, że nasza galaktyka jest pełna życia, zaś mieszkańcom niektórych planet – krążących wokół układu gwiazd podwójnych – „przyświecają aż dwa słońca”.

„Najcenniejszą stroną wyprawy człowieka na Księżyc wydają się nam jej skutki moralne (...). Widziana z Księżyca Ziemia przedstawia się jako ojczyzna ludzi. Ale to, żeby stała się ona naprawdę ojczyzną dla każdego z ludzi, jest tu, na Ziemi, naszym największym zadaniem” –...

1027

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]