Reklama

Widziane z Księżyca

Widziane z Księżyca

16.07.2019
Czyta się kilka minut
Pół wieku temu po sukcesie Apolla 11, w „Tygodniku” o wkroczeniu przez ludzkość w nową epokę pisali Jerzy Turowicz i ks. Michał Heller.
Z

Zaczynamy się czuć już nie mieszkańcami niepozornej planety, lecz obywatelami wszechświata. Zżyliśmy się z wizją gęsto zaludnionej Ziemi i zionących martwotą kosmicznych przestworzy – Ziemia jest naszą ojczyzną, pusty wszechświat odległą i niedostępną »zagranicą«. Dziś rodzą się w nas pytania: czy te nasze wyobrażenia są słuszne? Czy jesteśmy »samotną wyspą«?” – zastanawiał się ks. Heller, skłaniając się ku odpowiedzi, że nasza galaktyka jest pełna życia, zaś mieszkańcom niektórych planet – krążących wokół układu gwiazd podwójnych – „przyświecają aż dwa słońca”.

„Najcenniejszą stroną wyprawy człowieka na Księżyc wydają się nam jej skutki moralne (...). Widziana z Księżyca Ziemia przedstawia się jako ojczyzna ludzi. Ale to, żeby stała się ona naprawdę ojczyzną dla każdego z ludzi, jest tu, na Ziemi, naszym największym zadaniem” –...

1027

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]