Reklama

Minimum pół wieku

Minimum pół wieku

08.04.2019
Czyta się kilka minut
MARCIN JAKUBOWSKI, fizyk: Spodziewam się, że elektrownie termojądrowe zaczną działać za 50 lat. Do tego czasu musimy inwestować w elektrownie atomowe i odnawialne źródła energii.
ARCH. PRYWATNE
M

MIROSŁAW DWORNICZAK: Tokamak czy stellarator? Która z tych konstrukcji ma większą szansę na to, aby uzyskać efektywną energię? A może są plany zupełnie nowych urządzeń?

MARCIN JAKUBOWSKI: Dwa główne trendy badań to nadal tokamaki i stellaratory. Tokamak jest najbardziej zaawansowanym konceptem reaktora termojądrowego: ­europejski JET i amerykański TFTR potrafiły wytworzyć znaczącą ilość energii z reakcji syntezy termojądrowej (JET w 1997 r. 16 MW, co dało wartość Q = 0,65). ITER powstający na południu Francji ma już osiągnąć Q = 10, czyli wytworzyć 10 razy więcej energii, niż się w niego włoży.

Stellaratory w rozwoju są o jedną generację do tyłu. Dopiero Wendelstein 7-X – na którym obecnie pracuję, po wielu latach pracy na tokamakach – i japoński LHD rozmiarem dorównują dużym tokamakom i żaden jeszcze nie badał plazm z deuterem i trytem. Ale myślę, że...

7531

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Mam szczerą nadzieję co do finalizacji prac nad zagadnieniami z zakresu energii termojądrowej. Co zaś się tyczy energii słonecznej, ona jak najbardziej może stać się stabilnym źródłem energii. Periodyczne niedobory można rekompensować magazynując część energii. Znanym przykładem magazynowania energii jest "elektrownia" szczytowo-pompowa w Żarnowcu. W nowoczesnych państwach będą rozważane magazyny na miarę XXI wieku. Pierwszy taki magazyn już istnieje pod Manchasterem (liquid air energy storage) i opiera się na bardzo dobrze opisanych i zupełnie nieskomplikowanych procesach termodynamicznych (:p) - jednocześnie LAES jako surowiec potrzebuje przede wszystkim powietrza. Dopóki powietrze będzie nieopodatkowane, dopóty jest nadzieja :)

Obecnie źródła, które przy nie bardzo dużych kosztach są dyspozycyjne i mają niską emisyjność to elektrownie jądrowe III generacji. W najbliższej przyszłości będą produkowane seryjnie reaktory IV generacji, np. te oparte na stopionej soli (MSR), jeszcze bardziej wydajne, jeszcze bezpieczniejsze i mogące używać większej palety materiałów rozszczepialnych, w tym toru.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]