Reklama

Ładowanie...

Wojna w Ukrainie widziana z końca świata

04.04.2022
Czyta się kilka minut
Kraje Ameryki Łacińskiej nie mają wspólnego stanowiska wobec rosyjskiej inwazji. Różnice w ich postawach wiele mówią o tym regionie i podziałach polityczno-ideowych.
Protest przeciwko inwazji na Ukrainę przed rosyjską ambasadą w Santiago.Chile, 26 lutego 2022 r.
M

Mario Vargas Llosa nie ma wątpliwości: „Musimy sprzeciwiać się tej wojnie. I z całych sił potępiać akt agresji Rosji wobec Ukrainy” – mówił 6 marca podczas berlińskiej demonstracji przeciw rosyjskiej inwazji. 86-letni peruwiański pisarz nie był obecny w Berlinie osobiście – podobnie jak wypowiedzi Swietłany Aleksijewicz czy Martina Pollacka, jego głos wybrzmiał za pośrednictwem wyemitowanego nagrania.

Llosa należy do tych intelektualistów Ameryki Łacińskiej, którzy w ostatnich latach często krytykowali politykę Władimira Putina. Trudno jednak uznać, aby ten ton był w regionie jednoznacznie dominujący – różnice dotyczące zarówno oceny działań rosyjskich władz, jak i samej wojny są tu bowiem głębokie.

Różnorodność opinii wydaje się mówić wiele o tej części świata oraz panujących w niej ideologicznych podziałach. Argentyński socjolog Juan Gabriel Tokatlian określa to...

16168

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/atak-na-ukraine

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]