Reklama

Wojna o tożsamość

Wojna o tożsamość

21.01.2013
Czyta się kilka minut
Irlandią Północną wstrząsają zamieszki na skalę niewidzianą od lat. Okazuje się, że Belfast nadal może być tylko albo niebiesko-biało-czerwony (czyli protestancki), albo zielono-biało-pomarańczowy (czyli katolicki).
Belfast, Irlandia Północna, 2011 r. Fot. Jessica Brandi Lifland / POLARIS / EASTNEWS
T

Tym, którzy sądzili, że skoro w Irlandii Północnej od kilkunastu lat nie ma już masowego terroru, to prowincja ta stała się krainą zgody i spokoju, ostatnie wydarzenia powinny otworzyć oczy. Jak na dłoni bowiem widać, że wcale nie nastąpiło zasypanie przepaści między dwiema społecznościami: katolikami i protestantami. A bez tego o zgodzie w Irlandii Północnej nie ma oczywiście mowy.

OPUSZCZONA FLAGA

Brak terroru oznacza jedynie, że nie ma terroru – nie mniej i nie więcej. Że można bez obaw mijać zaparkowane samochody, siadać na ławce i nie zerkać na kosze od śmieci albo pić piwo w pubie bez obaw, że wtargną tam ludzie w kominiarkach i z karabinami w ręku. Nie można tego nie doceniać. Ale do wysnucia wniosku, że wszelkie koszmary przeszłości Irlandia Północna ma już definitywnie za sobą, jest jeszcze daleko.

Oto bowiem od początku grudnia w całej...

9602

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]