Reklama

Wódczana ośmiornica

Wódczana ośmiornica

01.10.2012
Czyta się kilka minut
Po ponad dwóch tygodniach prohibicji do sklepów i gospód w Czechach wraca mocny alkohol. Rząd zapewnia, że zrobi wszystko, by afera metanolowa się nie powtórzyła. Ale śmierć niemal 30 osób wymusza pytanie: czy czeskie państwo działa?
G

Gdyby szukać momentu, kiedy wszystko się zaczęło, byłby to chyba czwartek 6 września: tego dnia czeskie media podały, że po zatruciu alkoholem niejasnego pochodzenia zmarły trzy osoby. Odtąd liczba ofiar rosła lawinowo. Szybko się okazało, że feralny alkohol wcale nie pochodził z podejrzanego źródła, ale zwykle był kupowany legalnie w sklepie.

Potem napięcie rosło: nie mogąc opanować sytuacji, władze wprowadziły w całym kraju prohibicję, zakazując sprzedaży mocnego alkoholu. Zakazano też eksportu do krajów Unii Europejskiej i Rosji. Aż w końcu policja wpadła na trop: produkcja trującego alkoholu oparta była, jak się okazuje, na... płynie do spryskiwaczy. Inaczej mówiąc, nie był to „wypadek przy pracy” (jakim byłby błąd przy pokątnym pędzeniu wódki), ale świadoma działalność. Aresztowano kilkudziesięciu podejrzanych, trwa śledztwo, rząd zapowiada zaostrzenie prawa.

...

7177

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]