Reklama

Władca pierścieni

Władca pierścieni

03.09.2018
Czyta się kilka minut
Dość nieoczekiwanym momentem gdańskich obchodów rocznicy Sierpnia’80 były zaślubiny Telewizji Publicznej z Kościołem.
TVP INFO
N

Na zakończenie mszy w bazylice św. Brygidy abp Sławoj Leszek Głódź wezwał do ołtarza prezesa TVP Jacka Kurskiego, by nałożyć mu na palec „pierścień Inki”. To nagroda za „postawę patriotyczną i krzewienie idei pamięci o Żołnierzach Wyklętych”, którą metropolita przyznaje od 2016 r. (wśród laureatów są już Andrzej Duda, Beata Szydło i Tomasz Sakiewicz). „Dzięki tej prezesurze otworzył pan oczy wielu Polakom i przywrócił pamięć – pamięć o Ince, o Szendzielarzu, o Żołnierzach Wyklętych. W ogóle ta telewizja zmieniła oblicze. I niech dalej tak się dzieje, a ten pierścień niech o tym przypomina” – mówił abp Głódź.

Wzruszającą chwilę pokazano w „Wiadomościach” jako drugi news dnia, z nagłówkiem „Nagroda za prawdę”. Zaraz po brawurowym „reportażu historycznym” Maksymiliana Maszendy, w którym udało się opowiedzieć o 31 sierpnia 1980 r. bez wspominania nazwiska Lecha Wałęsy (przywódcy Solidarności poświęcono osobny, pogardliwy materiał).

Jacek Kurski niewątpliwie zasłużył na pierścień od arcybiskupa za „zmianę oblicza telewizji publicznej”. Teraz pora, by metropolita gdański dostał Nagrodę Prezesa TVP za skromność i apolityczność. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kalina Błażejowska
Absolwentka dziennikarstwa i filmoznawstwa, autorka nominowanej do Nagrody Literackiej Gryfia biografii Haliny Poświatowskiej „Uparte serce” (Znak 2014). Laureatka Grand Prix Nagrody...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

i w ciemności zespolił więzami ...

Głódź to porażka polskiego Kościoła katolickiego. Nie jedyna. Jest ich legion.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]