Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Witkacy wielokrotny

Witkacy wielokrotny

19.02.2018
Czyta się kilka minut
Blisko tysiącstronicowa księga, a w niej materiał na kilka albo i kilkanaście odrębnych fabuł. 24. tom krytycznego wydania „Dzieł zebranych” Witkacego stanowi podsumowanie wieloletnich badań wybitnych witkacologów.
N

Nieżyjąca już Anna Micińska odtworzyła biografię Witkacego w latach 1885-1918, włącznie z najmniej znanym okresem jego wojennej służby w Pułku Pawłowskim Lejbgwardii i całkiem już tajemniczym epizodem rewolucyjnym. Prof. Janusz Degler opracował część drugą, od czerwca 1918 (wyjazd z Piotrogrodu) do września 1939 r., nadając jej formę kalendarium. To zasadniczy trzon książki, ujęty w uzupełniającą ramę.

Tworzą ją z jednej strony szkice o dziejach Witkiewiczów i Pietrzkiewiczów (rodzina matki Stanisława Ignacego). Z drugiej – „Życiorys Stanisława Ignacego Witkiewicza” autorstwa jego brata stryjecznego, architekta Jana Witkiewicza-Koszczyca, oraz szczegółowsze opracowania kilku ważnych fragmentów jego biografii. Tomasz Pawlak zajął się więc maturą Witkacego, a Wojciech Sztaba – jego studiami na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Stefan Okołowicz w obszernej rozprawie pisze o...

2792

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]