Reklama

Wilcza skóra

Wilcza skóra

29.03.2011
Czyta się kilka minut
Tam, gdzie oglądałem święty krzew, było gospodarstwo. Gdzie las, było pole. Wszystko odwrócone, wszystko poprzestawiane, wszyscy poumierali.
Dolina rzeki Niewiaży / fot. Wojciech Nowicki
L

Litwa była w domu nie pamiętam od kiedy. Litwa to była wilcza skóra u dziadków, kładziona na łóżku, żebym się bawił albo na miękkim poleżał. Rozdziawiona paszcza, zęby (zastawiałem się, pamiętam, czy lakierowane, jeden był pęknięty wzdłuż, od korzenia po czubek), szklane oczy, wygląd dość groźny. Kiedy się ze mną bawili starsi, straszyli, że ten wilk żyje. Dziadek go kiedyś upolował, tam gdzie były wilki i się chodziło do nich strzelać (nie wiedziałem, gdzie, jedno rozumiałem, że to dawno-dawno temu było). Wilk nieprzyjaciel człowieka, wilk morderca, więc mu się należało i nie było żal zwierzęcia; no i podziw dla myśliwego, że jak w powieściach Karola Maya, potrafi podejść zwierzynę i ją oskórować potem. Skóra była stalowoszara, myślałem: piękna, i mimo pyska we wściekłym grymasie niegroźny był ten wilk, bo od spodu podszyty jakimś zielonym materiałem, dość wesołym. (Gdzie...

14658

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]