Reklama

Wielka komisja na słabość polityki

Wielka komisja na słabość polityki

14.06.2006
Czyta się kilka minut
Postawa moralnej wyższości źle się komponuje z liberalną demokracją, która nie jest skłonna przyznawać komukolwiek prawnych dróg na skróty - nawet z tytułu szczególnej cnoty czy zasługi.
W

Wielka komisja do zbadania wszystkiego, czyli Komisja Prawdy i Sprawiedliwości, jest jedną z wielu dróg na skróty obranych przez rządzącą partię. Wśród argumentów mających je uzasadniać jest m.in. słabość polityki. Słabość polityki to stan, w którym partie rządzące mimo wyborczego zwycięstwa nie są w stanie przekuć swojej woli zmian w wolę polityczną - to jest egzekwowalną przy pomocy instrumentów rządzenia. To stan, w którym rządy jedynie trwają, administrują, a nie rządzą.

Niewydolność i lekceważenie

Słabość polityki jest faktem nie tylko w Polsce, bo światowe demokracje borykają się z tym problemem od dobrych 20-30 lat. Ma on wiele przyczyn: od zmierzchu mocnych ideologii poczynając, na zaniku silnych osobowości wśród przywódców politycznych kończąc. W Polsce można wskazać bardziej partykularne, a mniej cywilizacyjne...

7884

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]