Reklama

Wojna o autorytet Rzeczypospolitej: (Nie)zwykły obywatel

Wojna o autorytet Rzeczypospolitej: (Nie)zwykły obywatel

20.03.2005
Czyta się kilka minut
Komisja śledcza ds. PKN Orlen, a zwłaszcza poseł Roman Giertych, od kilku miesięcy toczy wojnę z głową państwa. Odpowiedzialność za to spada na parlament tolerujący podobne praktyki. Komisja, która miała zająć się prześwietleniem prywatyzacji PKN Orlen, zaczyna zapominać, po co powstała. Niektórzy jej członkowie ogłosili raporty już na początku obrad, co chyba nie ma precedensu w skali światowej.
P

Pierwotne cele komisji przesłoniło a to studiowanie księgi wejść i wyjść z siedziby prezydenta, a to szukanie innych "papierów na Kwaśniewskiego". Temu właśnie gorliwie oddaje się m.in. poseł Roman Giertych, potajemnie spotykając się z Janem Kulczykiem na Jasnej Górze we wrześniu 2004 r. czy tendencyjnie przesłuchując świadka Marka Dochnala.

Fakt, że poseł Giertych sugerował ważnemu w sprawie Orlenu świadkowi, by ten pomógł “przyłapać prezydenta", na dodatek publicznie kłamał i nie został za to przez Sejm z komisji odwołany, skompromitował zarówno jego, jak Sejm. Czy ktoś jednak o tym mówi? Nie widzę, nie słyszę. Zdaniem większości publicystów, polityków, a i pospiesznie zbadanej opinii publicznej, skompromitował się przede wszystkim prezydent odmawiając złożenia zeznań przed komisją, która, po pierwsze, wydaje się wyjątkowo stronnicza, po drugie - pozwala...

16688

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]