Reklama

Wieczór w Nablusie

11.01.2015
Czyta się kilka minut
Lata temu siedziałem na dachu domu na przedmieściach Nablusu.
O

Obok mnie Hassan, świeżo upieczony lekarz. Na dole czekała słodka herbata, daktyle przygotowane przez jego młodą żonę, i surowy ojciec – głowa rodu – który chciał ode mnie usłyszeć, co Europa naprawdę myśli o konfliktach na Bliskim Wschodzie.
Ale z Hassanem nie było nam do poważnych rozmów, wleźliśmy więc na ten dach pod pretekstem oglądania instalacji do ogrzewania wody przy pomocy promieni słonecznych. Chcieliśmy się urwać. Zapalić, pogadać jak dwóch rówieśników. Ja byłem ciekawy wykształconego Palestyńczyka, on dawno nie rozmawiał z nikim z Europy. Widok mieliśmy piękny. Oliwkowy zagajnik rozpływał się w gasnącym słońcu. To pozwalało zapomnieć, że za zakrętem stoi izraelski czołg, obowiązuje godzina policyjna, a na nieodległej starówce, po ostrzale z ciężkiej broni, kilka ulic zamieniło się w gruzowisko.
Nie mówiliśmy o tym. Hassan opowiadał o studiach, o żonie, o...

4843

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]