Reklama

Widmo krąży po Europie

Widmo krąży po Europie

01.06.2010
Czyta się kilka minut
Nie jest to widmo kryzysu gospodarczego - bo ten jest faktem tak konkretnym, jak gigantyczne zadłużenie, i tak bolesnym, jak bolesne będą wyrzeczenia. Widmo jest nieokreślone - i dlatego przerażające. To perspektywa zagłady fundamentów dobrobytu Europy i idei europejskiej integracji.
J

Jeszcze niedawno wydawało się, że taka retoryka trąci myszką. Że odeszła do historii z dwoma pokoleniami polityków: tymi, którzy po II wojnie światowej tworzyli Wspólnoty, oraz tymi, którzy najpierw "gorącą" wojnę oglądali oczami dziecka, a potem, jako dorośli, w czasach "zimnej" wojny pogłębiali integrację zachodniej części kontynentu - aż powstał wspólny pieniądz. 20 lat temu politycy z tego pokolenia - dziś na emeryturze - dostali szansę zlikwidowania zimnowojennego podziału. Gdy w europejskich i atlantyckich gremiach dyskutowano wtedy, czy poszerzać na Wschód "strefę bezpieczeństwa i dobrobytu" (czyli Unię i NATO), zdawało się, że to ostatni moment, gdy niebanalnie i niearchaicznie brzmi argumentacja odwołująca się do lekcji historii i do takich wartości, jak wolność, pokój i sprawiedliwość.

Tak, jeszcze niedawno zdawało się, że wielkie słowa należą do...

20081

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]